WITAMY

Zgodnie z planem strona ma nowy wygląd, niniejszym również poszerzyliśmy działalność usługową o:

  • Usługi poligraficzne do formatu A-3
  • Ksero kolorowe do formatu A-3

OPRACOWANIA TEMATYCZNE - TESKT BEZ ZDJEC

Arboretum - ogród w Wojsławicach



Niecałe 2 km na wschód od Niemczy, na wysokości 250 - 350 m n.p.m. pośród malowniczych Wzgórz Dębowych, poprzecinanych łagodnymi wąwozami i strumieniami leżą Wojsławice. Najstarsza udokumentowana wzmianka o tej wsi pochodzi z 1366 r., wówczas nosiła nazwę Woislowitz zmienianą później na Wojslic, Wojsłowic. W okresie przedwojennym Wojsławice nosiły nazwę Eibendorf. Nazwa wsi wiąże się z imieniem rycerza Wojsława, zwanego też ''rycerzem ze złotą ręką'', opiekuna i wychowawcy księcia Bolesława III Krzywoustego, uczestnika obrony Niemczy w 1017 r., gdzie utracił rękę. Wdzięczny za wychowanie książę ( jak głosi podanie) ofiarował mu nową złotą rękę. Za zasługi rycerskie otrzymał tez od księcia dobra ziemskie, położone tuż obok Niemczy. Do 1559 r. majątek ten wielokrotnie zmieniał właścicieli. Od tego roku był dobrem rycerskim księcia brzeskiego Jerzego II, kiedy to wykupił on od miasta wieś i założył tu książęcy folwark , który przetrwał na tym samym miejscu do naszych czasów.
O ogrodach w Wojsławicach wspomina się w dokumencie już z 1517 r., kiedy to niejaki Nickel von Gregersdorf przekazał burmistrzowi i rajcom miejskim dwa ogrody w dożywotnie posiadanie. Uzupełnieniem istniejącego folwarku były dwa wielkie sady umiejscowione na południowych stokach wzgórz i zostały one opisane w urbarzu z 1604 r. W latach dwudziestych XIX w. rodzina von Anlock wybudowała pałac i założyła wokół niego romantyczny park. Zasługą tej rodziny była adaptacja naturalnego krajobrazu wraz z jego drzewostanem do zakładanego przez siebie parku dworskiego wykonywanego na zasadzie dzikiej promenady, a było to w 1825 r. Wg map topograficznych z 1827 r. promenada parkowa prowadzona była brzegami dwóch wąwozów i groblą wzdłuż nowo zbudowanych stawów, a wolną przestrzeń między nimi wypełniała łąka z kwiatami i drzewa obcego pochodzenia. Najstarsze, żyjące do dzisiaj drzewa w wąwozie posadził baron Rudolf Freiherr von Canitz und Dalwitz . Od 1880 r. do 1946 r. majątek należał do rodziny von Oheimbów. Twórca arboretum w jego dzisiejszym kształcie jest niezaprzeczalnie Friedrich Ernst Erich Martin von Oheimb, (żyjący latach 1850 - 1928 - z zawodu inżynier, specjalista od gaszenia pożarów), a w latach 1880 - 1921 był właścicielem tego majątku, był osobą chorą na astmę i nie chciał , jak trzej jego bracia robić kariery wojskowej. Już w drugiej połowie XIX w. W parku sadzono sosny wejmutki, tulipanowce, amerykańskie dęby, kasztanowce jałowce wirginijskie i wiele innych. Jak widać z tych danych, ogród romantyczny w Wojsławicach założono wcześniej, niż znane w całym kraju ogród praski przy rezydencjach magnackich w Książu, Miliczu czy też w Mysłakowicach. Nowy, od 1880 r. właściciel majątku w Wojsławicach był wielkim znawcą roślin i jednym z założycieli Niemieckiego Związku Dendrologicznego. W latach młodości zwiedził wiele krajów Europy. Jedna z tych wypraw, do Szwajcarii omal nie zakończyła się tragicznie. Przed upadkiem ze stromej skały uratowała go roślina górska ''róża alpejska''
( Rododendron ferrugineum ) . W Anglii i Holandii poznał różaneczniki niespotykane dotychczas na Śląsku. Po zakupie w wieku 30 lat 150 hektarowego majątku w Wojsławicach zamieszkał tam z młodszą o 10 lat żoną , Berthą Vorlander. Poznając w wielu krajach Europy różne miejsca zaczął realizować swoje marzenia tworząc w miejsce starego ogrody nowy. Wykorzystując stare, olbrzymie buki, dęby, lipy i kasztanowce sadził pośród nich nowe Drzewa i rośliny, darząc szczególną miłością rododendrony i różaneczniki. W tworzeniu ogrodu wzorował się na pracach słynnej projektantki ogrodów z Anglii, Miss Gertrude Jekyll. Pierwsze posadzone w 1890 r. różaneczniki i azalie sprowadził z Holandii i Anglii. Przy obsadzaniu ogrodu nawiązał współpracę ze słynną firmą ogrodniczą T.J. Rudolfa Seidla z Grundgrabchen k/ Drezna. W 1890 r. Fritz von Oheimb przekazał kilka swoich pierwszych różaneczników Ogrodowi Botanicznemu we Wrocławiu. Do 1920 r. zasadził ponad 4.000 różnych odmian różaneczników w 300 odmianach.
W uznaniu zasług Oheimba dla ogrodnictwa wyhodowana przez Seidla fioletowa odmiana różanecznika w 1906 r. została nazwana '' Von Oheimb Woislowitz ''. W swoim ogrodzie oprócz drzew i kwiatów hodował również byliny. Jego kolekcja piwonii ( peonia ) liczyła w 1921 r. ponad 500 odmian po 31 roślin z każdej odmiany. Dlaczego po 31 trudno powiedzieć. Był tak zafascynowany roślinami, że potrafił wydać majątek na bardzo rzadką roślinę, jak np. grzybienia Nymohaea M`rs Richmond. Jako współzałożyciel Deutsche Dendrologische Gesselschaft
w 1892 r. cieszył się szacunkiem członków Towarzystwa aż do śmierci w 1928 r. Pochowano go na cmentarzu w Przerzeczynie Zdroju. Po jego śmierci ogrodem zajął się jego syn, Arno, z zawodu geolog, pracujący jako dyrektor kopalń księcia von Donnersmarcka. Nie przykładał on zbyt wielkiej do pielęgnacji ogrodu, ale też nie pozwalał na jego upadek. Okres wojenny nie spowodował w ogrodach wielkich strat. W 1946 r. rodzina Oheimbów opuszcza majątek w Wojsławicach. W okresie powojennym park wielokrotnie zmieniał właścicieli. W 1953 r. zburzono pałac w Wojsławicach. Zabudowania dworskie uległy zniszczeniu. Część roślin zginęła. W 1983 r. Arboretum zostało wpisane na listę zabytków kultury, mając zapewnienie środków finansowych na utrzymanie ogrodu. Od 1988 r. jest filią Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Obecna kolekcja różaneczników, azalii i nie tylko liczy ponad 1.000 gatunków i odmian. Można zobaczyć tam rzadkie okazy jak : cedry, głowocisy, mamutowce, szydlice czy też paleczniki.
W ogrodzie znajduje się łącznie około 2.500 odmian i gatunków różnych krzewów i drzew na powierzchni ponad 12 ha. Można go zwiedzać od maja do września.