WITAMY

Zgodnie z planem strona ma nowy wygląd, niniejszym również poszerzyliśmy działalność usługową o:

  • Usługi poligraficzne do formatu A-3
  • Ksero kolorowe do formatu A-3

OPRACOWANIA TEMATYCZNE - TESKT BEZ ZDJEC

Monarchowie ( i nie tylko ) w Dzierżoniowie



Pierwszym monarchą, który prawdopodobnie przebywał w Dzierżoniowie w II połowie XII w. był książę Bolesław Kędzierzawy z okazji położenia kamienia węgielnego pod budowę ratusza. Można również przypuszczać, że w 1333 r. przebywał w Dzierżoniowie książę świdnicko - jaworski Bolko II świdnicki z okazji nadania miastu przywileju zatrzymywania dochodów z opuszczanych zagród, z przeznaczeniem tych kwot na utrzymywanie murów obronnych miasta. W późniejszych latach miasto wizytowały wielokrotnie koronowane głowy, i tak w 1620 r. przebywał w mieście książę pruski, Johann Georg von Jugendorf niosąc pomoc wojskom czeskim dowodzonych przez hrabiego Thurna uwięzionych w twierdz kłodzkiej. Było to w okresie wojen husyckich. W marcu 1642 r. przebywał w mieście kilka dni książę szwedzki gen. Tortenson w raz ze swoim wojskiem. W rzeczywistości była to banda rabusiów, którzy plądrowali i palili zajmowane miasta. Poniższe zestawienie pokazuje wizyty kolejnych monarchów w mieście.
- 24 czerwca 1711 r. przebywa w mieście polski król August II Mocny
- 8 kwietnia 1732 r. zatrzymał się na krótko w mieście będąc w drodze do Wiednia austriacki książę Franz von Lőthringer, późniejszy cesarz Austrii Ferdynand I.
- 24 lipca 1732 r. zatrzymuje się w mieście na posiłek, będąc w drodze do Kłodzka król pruski, Fryderyk I Wielki.
- od 21 sierpnia do 7 września 1741 r. przebywa w Dzierżoniowie, nocując w domu miejscowego chirurga Fromberga tenże sam król pruski Fryderyk I Wielki Było to wkrótce po zwycięstwie Prus nad Austrią, w Śląsk stracił z panowania austriackiego wszedł pod panowanie pruskie. Tenże sam król w dniach 29 września i 31 października 1741 r. wizytuje miasto.
- 8 sierpnia 1746 r. przebywa w mieście król pruski Fryderyk I w towarzystwie księcia Ferdynanda von Braunschweiga i księcia Augusta Wilhelma z okazji ustanowienia w mieście siedziby garnizonu wojskowego pod dowództwem margrabiego Henryka.
- 3 maja 1748 r. hrabia von Falkenheyen zostaje uroczyście wprowadzony na stanowisko komendantora zakonu maltańskiego w obecności komisarza królewskiego
- 23 lutego i 15 marca 1758 r. przebywa w mieście król pruski Fryderyk II czyniąc przygotowania do bitwy z austriakami.
- Podczas bitwy z Austriakami pod Rybacką Górą król codziennie przebywa w mieście mając tutaj swój sztab ( nocował w pieszyckim pałacu ) kierując osobiście przebiegiem bitwy.
- w dniach 6 i 17 lutego król pruski dwukrotnie odwiedza miasto będąc w drodze do Srebrnej Góry chcąc osobiście nadzorować budowę twierdzy srebrnogórskiej
- 7 października 1786 r. przybywa do miasta następca Fryderyka II, król Fryderyk Wilhelm II, czyniąc przygotowania do bitwy z Austrią Rok 1790 zapisał się złotymi literami w historii miasta. Tego roku odbywa się tutaj konferencja pokojowa, która miała ustalić sposób zakończenia wojny austriacko - pruskiej. Wówczas w Dzierżoniowie przebywali :

- przedstawiciel króla Prus, hrabia von Hertzberg
- austriacki książę Henryk XIV von Reuss w asyście barona von Spielmanna
- angielski poseł sir Edward
- pełnomocnik króla Holandii, baron von Rheeden
- przedstawiciel króla polskiego, książę Jabłonowski

Konferencja odbyła się w sali galowej miejscowe arystokraty Von Sadebecka w kamienicy nr 51 w rynku ( budynek nie istnieje )
- 20 sierpnia 1800 r. odwiedza Dzierżoniów król pruski Fryderyk Wilhelm III w towarzystwie swego brata, księcia Henryka. Następnego dnia przyjeżdża do miasta pruska królowa , księżna Luiza. W tym samym roku miasto wizytuje poseł Stanów Zjednoczonych Ameryki John Quincy Adams, późniejszy szósty prezydent Ameryki.
- 19 sierpnia 1804 r. przejeżdża przez miasto , zatrzymując się na krótko król Fryderyk III Wilhelm w towarzystwie brata, księcia Jerzego. Rok 1813 ponownie zapisał miasto na katach historii Europy. 14 czerwca 1913 r. popisano tutaj ważny traktat pomiędzy Anglią a Prusami, a następnego dnia w pieszyckim pałacu traktat angielsko - rosyjski . Oba traktaty miały duży wpływ na przebieg wojny napoleońskiej. Z tej okazji przebywali w mieście:
- car Rosji, Aleksander I ( jako siedzibę obrał pieszycki pałac ) w towarzystwie hrabiego Tołstoja oraz gółwnodowodzącego wojsk rosyjskich, feldmarszałka Barclay`a de Tolly
- pruski ister stanu, baron von Stein
- pruski clerz von Hardenburg
- angielski lord Castlemagh
- włoski dyplomata Pozzo di Borghio
Oprócz nich podczas konferencji obecni byli pruscy dyplomacji Wilhelm von Humboldt, von Schoen i von Niebuhr. Z tej okazji przebywali w mieście znani pruscy poeci n: Ernst Moritz Arndt, Theodor Koerner i Max von Schenkendorf.
- W sierpniu 1815 r. wizytuje miasto wojewoda legnicki Kieckhofer w związku z wyznaczeniem miasta na siedzibę utworzonego regionu górskiego rejencyjnego obejmującego powiaty od kłodzkiego do kamiennogórskiego.
- na początku 1816 r. przebywa w Dzierżoniowie Sztab Generalny Landwhry z generałem - majorem von Stuttlerhernem na czele z okazji manewrów cesarskich.
- w dniach 14 i 31 sierpnia 1835 r. odwiedza miasto pruski książę Adalbert oraz nowy król pruski Fryderyk IV Wilhelm
- 6 września 1844 r. przebywa w mieście prezydent von Merckel, aby zapoznać się z sytuacją sowiogórskich tkaczy
- 27 czerwca 1855 r. gości w mieście w podróży do Świdnicy książę Fryderyk, późniejszy cesarz Fryderyk III
- od 20 sierpnia 1856 r. przebywa z trzytygodniową wizytą w mieście książę Wilhelm, późniejszy cesarz Fryderyk III. Pobyt jego był związany z odbywającymi się w pobliżu manewrami cesarskimi
- 21 września 1859 r. przebywa w mieście książę Fryderyk Wilhem wraz z małżonką, księżną Wiktorią. Tego dnia gości w mieście wrocławski metropolita dr Heinrich Froensher
- 10 lipca 1867 r. przybywa do miasta z dwudniową inspekcją szef sztabu generalnego armii pruskiej gen. Von Moltke
- 15 września 1875 r. zatrzymuje się w mieście na krótki pobyt cesarz Wilhelm I w towarzystwie księcia Fryderyka Wilhelma, podróżujących do Kamieńca Ząbk.
- 13 czerwca 1888 r. przebywa w mieście powracający z Bielawy metropolita wrocławski książę dr Knopp
- 5 czerwca 1889 r. na inspekcji przebywa wojewoda wrocławski junkier Konrad von Oberkonreut celem zapoznania się z przygotowaniami do połączenia się miasta Dzierżoniów z wioską Dzierżoniów Dolny Następna ważna wizyta miała miejsce 14 maja 1923 r., kiedy to przebywa w mieście wojewoda śląski dr Jaenecke. Wizyta była związana z uroczystością otwarcia miejskiej gazowni. We wrześniu 1939 r. swoją siedzibę w Dzierżoniowie ma szef niemieckiego lotnictwa gen Loehr. Wizyty ważnych osobistości kończę w tym momencie, gdyż trudno powiedzieć, kto oprócz E. Gierka był ważną osobistością odwiedzającą miasto. Nawet E. Gierek nie pasuje do tytułu monarcha.